Opravdu hypnóza funguje?

Vyjasněme to hlavní hned na začátku. Hypnóza není šarlatánství, magie nebo kouzelný trik. Je to hodnotný nástroj pozitivní sebezměny – i když to některé lidí překvapuje – a funguje opravdu dobře.

Mnoho dnešních vědeckých studií hypnózy se shoduje na stejném závěru: nikdo nemůže být hypnotizován druhým člověkem.

Místo toho dokážeme celkem úspěšně hypnotizovat sami sebe za pomoci instrukcí průvodce, kterým je hypnotizér.

Hypnóza nás vrací  zpátky do doby, kdy jsme více jednali  na základě intuice – do času změněného stavu vědomí. I ve svém běžném životě můžete v různých situacích tento stav pozorovat.

Například když čtete velmi zajímavou knihu a jste vtaženi do děje, tak si ani nevšimnete, že někdo na vás mluví, že je to tak? Nebo když  hrajete několik hodin počítačovou hru, a když skončíte a na chvíli zavřete oči, tak ještě stále můžete vidět části té hry na promítacím plátně své mysli, je to tak?

Je to stav, kdy se stírá hranice mezi vědomím a podvědomím.

V psychologii a psychoterapii se hypnotický stav používá v dosti kontrolovaném prostředí, např. se průběh zaznamenává na EEG.

A možná víte, že dobrý hypnoterapeut nejen několik minut jemně mluví, ale také používá jazyk speciálním způsobem (např. „a nyní můžete dovolit sami sobě se cítit opravdu uvolněný“ místo „jsi uvolněný“) a také používá jazykové smyčky, aby jednoduše překonal překážky, které brání vědomé mysli k uvolnění přístupu k podvědomí.

Může to vést až do stavu, který se podobá spánku, ale není to spánek, protože člověk v hypnóze si stále uvědomuje sebe i prostředí, ve kterém je.

Existují tři typy použití hypnózy: terapeutická, šarlatánská a jevištní hypnóza. Nebudu zde mluvit o jevištní hypnóze, protože je to úplně jiný směr, ale jednoduše můžete rozpoznat šarlatány (dávají vám sugesce, i když neví, co je za tím problémem, se kterým jste přišli, slibují zaručený návrat do minulých životů, nebo tvrdí, že jedno sezení všechno vyřeší)

Terapeutická hypnóza se často používá spolu s jinými tradičními druhy terapeutických metod. Dobrý hypnotizér umí už při úvodním rozhovoru po telefonu vám doporučit i specialisty z jiných oborů, které byste mohli navštívit pro vyřešení daného problému. Například pokud někdo chce přestat kouřit, tak dobrý hypnotizér umí při úvodním rozhovoru zjistit další související okolnosti problému (např. úzkost nebo deprese) a pokud není vyškolen v řešení těchto problémů, tak vás pošle nejprve k jinému odborníkovi, který se na to specializuje.

Takže odpověď na Vaší otázku je ano, hypnóza funguje a funguje skvěle, pokud rozumíte tomu, že hypnotizér je jenom průvodcem hypnózou, který vás pomocí instrukcí dokáže rychlým způsobem dostat do toho krásného stavu, kterým hypnóza je, a vy dovolíte sami sobě tyto instrukce následovat, potom je úspěch zaručen.

Byli jste již někdy hypnotizováni? Napište mi svoji zkušenost…

Příspěvek byl publikován v rubrice Hypnóza se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Opravdu hypnóza funguje?

 1. Ivan napsal:

  Zdravím,
  je možné využít hypnozu při výuce cizího jazyka? – bez toho, aby byl přítomen druhý člověk? děkuji ID

 2. Ivana Kohoutová napsal:

  Dobrý den,
  existuje využití hypnózy k léčbě migrény ? Máte s tímto problémem nějaké zkušenosti ?

  Děkuji Kohoutová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..